Pneimonoloģe dr. Marija Everte saņem J. Leimana balvu par ieguldījumu tuberkulozes apkarošanā

 Pneimonoloģe dr. Marija Everte saņem J. Leimana balvu par ieguldījumu tuberkulozes apkarošanā

17.decembrī Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrība VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” (turpmāk- slimnīca) ārstei dr. Marijai Evertei svinīgi tiešsaistē pasniedza Latvijas Tuberkulozes fonda (LTBF) dibinātāja Jāņa Leimana balvu par aktīvu darbu tuberkulozes ierobežošanas pasākumos.

Dr. Everte norāda: “Biju pārsteigta par balvu, taču šis sasniegums nav tikai mans nopelns, svarīgs visos laikos ir un būs komandas darbs.” Dr. Marija Everte darbu slimnīcā uzsāka 1989. gadā kā viena no psihotuberkulozes nodaļas ftiziatrēm. Ilgus gadus plecu pie pleca nodaļā strādāja arī dr. Evertes uzticamā kolēģe-ftiziatre dr. Ruta Meldere, kas kopā dr. Everti veidoja izcilu profesionālo tandēmu. Darbs psihotuberkulozes nodaļā cauri laikiem tiek uzskatīts par vienu no smagākajiem visā psihiatrijas dienestā, kas pa spēkam ir tikai retajam. Dr. Evertes personīgās īpašības un neatlaidība viņai ir palīdzējusi nepadoties un ik dienas rast jaunus spēkus turpināt iesākto, lai palīdzētu un atbalstītu tuberkulozes pacientus. Ārste norāda “Darbs bija grūts, slodze bija liela, jo tajā laikā pacientu skaits nodaļā svārstījās no 60-80. Nodaļas pacientu kontingents arī bija dažāds, sākot no tikko brīvībā izlaistiem cietumniekiem līdz smagi psihiski slimiem pacientiem. Es vairāk strādāju ar vīriešiem, kas man bija izaicinoši. Svarīgākais bija sākuma posms, bija jāparāda sava stingrā puse, kas arī palīdzēja atrast kopīgu valodu ar viņiem. Līdzko tas tika izdarīts, viņi bija mierīgi kā jēriņi. No sākuma es atceros, ka biju ļoti stingra, bet gadiem ejot šie izaicinājumi palīdzēja man kļūt par to ārsti, kāda es vēlējos būt,” atzīst ārste.

Dr. Marija Everte 1975. gadā absolvēja RMI Pediatrijas fakultāti. Pēc mācībām ārstes pirmā darbavieta no 1975.-1989. gadam bija Smiltenes zonālā slimnīca, kurā dr. Everte strādāja kā bērnu ārste. Dažādu ārēju apstākļu dēļ ārste pārcēlās uz Strenčiem un uzsāka darbu Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas psihotuberkulozes nodaļā ftiziatra amatā. No 1990.-2004. gadam ārste bija  Psihotuberkulozes nodaļas vadītāja, tad atbildīgo nodaļas vadītājas stafeti pieredzējusī ārste nodeva jaunākai kolēģei dr. Melderei, bet pati no 2004.-2012. gadam slimnīcā strādāja kā ordinatore. No 2008.-2009. gadam dr. Everte paralēli darbojās arī tuberkulozes slimnīcā “Ceplīši”. Šā gada pavasarī dr. Everte  beidza savu profesionālo karjeru un devās pelnītā atpūtā.

Dr. Everte attieksmē pret pacientiem vienmēr saglabājusi jaunībā iegūto pediatra piegājienu, kļūstot pacientiem par otro mammu, padomdevēju, plecu, uz kura izraudāties un noslēpumu glabātāju,  taču vienlaikus saglabājot stingru nostāju profesionālajā ziņā t.i., ārstēšanās plānu sastādīšanā un plānotā ārstniecības procesa realizāciju.  Daudzus gadus  (no 1989.–2012.) dr. Everte psihotuberkulozes jomā darījusi visu ar absolūtu pašatdevi, bieži vien pacientus liekot pirmajā vietā un aizmirstot pati par sevi. Kolēģu vidū ārste iemantojusi mīļu iesauku “Māte Terēze”.

Bijušie kolēģi vienbalsīgi norāda, ka dr. Everte  nežēloja ne savu laiku, ne veselību, lai arvien pārliecinātu pacientus par iespējami labāko risinājumu viņu ārstniecībā. Dr. Evertes vadībā ir izskolotas ļoti daudzas medicīnas māsas, kuras arī savu karjeru ir saistījušas ar Strenču slimnīcu un tuberkulozes (tagad jau arī citu infekcijas slimību  – AIDS, HIV, dažādās hepatītu formu) ārstniecību un aprūpi.

Dr. Evertē mājo nerimstošs gaišums un dzīvesprieks, kas cauri savai profesionālajai karjerai palīdzējis iemantot mīlestību pret psihiatriju un cīņu par katru tuberkulozes pacientu.

LEPOJAMIES UN PATEICAMIES DR. EVERTEI PAR ILGGADĪGU, GODPRĀTĪGU DARBU VESELĪBAS APRŪPĒ UN TUBERKULOZES IEROBEŽOŠANĀ!

Skip to content